Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Socializace

Josef Knittel1. 7. 2012
Socializace, slovo, které dnes skloňuje každá příručka.Socializací se dnes zaklíná každý chovatel, každý cvičál či psí psycholog. Nejde ale o nic nového a převratného, jen o to, co naši předci dělali běžně, jen to nenazývali vědeckými názvy.

 

Jde totiž "jen" o maličkost, o štěně. To, co se v raném věku naučí, s čím se setká a jaké udělá zkušenosti, v něm zůstane na celý život a ovlivní všechno jeho další chování.  V poměrně krátkém časovém období můžete položit základy pro pohodový společný život  nebo si zadělat na velké problémy.

OBDOBÍ VTISKÁVÁNÍ

Tak je nazýváno období předcházející samotné socializaci. Je stejně důležité, ne-li důležitější, než samotná socializace. Probíhá u chovatele, je tedy velmi zásadní věnovat jeho výběru vekou pozornost. Vtiskávání probíhá od 2. – 3. týdne, tedy ve chvíli, kdy začne štěně vidět a slyšet. Dobrý chovatel podobně jako by to udělali v přírodě rodiče a smečka, poskytne štěňatům co nejvíce podnětů. Zejména hračky různých velikostí, barev, materiálů, rozličné zvuky a podobně. Nezbytný rovněž je kontakt štěněte s lidmi různého stáří, od dětí až po seniory. Štěně, které v tomto věku nebude v dostatečném kontaktu s lidmi, je nikdy nebude vyhledávat ani v dospělosti. V tomto období se štěně také učí principy hierarchie a zařazení do smečky, což probíhá hlavně hrou se sourozenci za dozoru feny. Období vtiskávání končí sedmým týdnem stáří štěněte – proto je nutné, aby štěňata byla od feny odebrána až po dokončení tohoto období – bez závažného důvodu(úmrtí feny) nikdy ne dříve!

OBDOBÍ SOCIALIZACE

Probíhá mezi 7. – 12. týdnem života štěněte. Navazuje na fázi vtiskávání, štěně se učí sociálním kontaktům a návykům, které bude potřebovat zbytek života. Říká se, že co štěně nepozná v tomto věku, bude těžko dohánět. Důležité jsou hry s vrstevníky a setkávání se s dospělými psy. Štěňata se navzájem hrou připravují na dospělost, testují na svých kamarádech různé modely chování – lov, sexuální chování, dominanci. Častý kontakt s dospělými psy je důležitý pro uvědomění si hierarchie ve psí společnosti, dospěláci štěně jemně, ale rázně odkážou do patřičných mezí. Štěně, které se ve správném věku neseznámilo se psy (sourozenci u chovatele nestačí!), ideálně se psy různého věku, velikosti a tvaru (vlkodav i čivava jsou kupodivu příslušníci jednoho druhu), bude mít v dospělosti nejspíš problém – a majitelé s ním. Ze psa se stane hysterický uštěkánek nebo agresor, útočící ze stresu. Nebojte se chodit ven se štěnětem před ukončeným očkováním – po druhém očkování ho klidně berte ven mezi známé, očkované psy- riziko nákazy je menší než riziko zanedbané socializace.

Rovněž různá prostředí jsou něco, na co by si štěně v rámci socializace mělo zvykat. Pokud se jako malé sveze metrem, vlakem, tramvají, či autem, nebude mu to dělat problémy ani v dospělosti. Stejně tak je potřeba psa přivykat od mala na domácí zvířata, děti, manipulaci – prostě čím víc a čím pestřejších zážitků štěně bude mít, tím nebojácnější a vyrovnanější pes z něj vyroste.

Můžeme samozřejmě začít později, ale čím později se začne, tím náročnější a zdlouhavější bude a většinou se již nedosáhne chtěného výsledku. Následky nedostatečné či dokonce žádné socializace si pes může nést i po celý zbytek života.

Pes, který neprošel správnou socializací, pak nepřiměřeně a nevhodně reaguje na zcela běžné životní situace a tím trpí jak on sám, tak jeho majitel a okolí. Vyprávět by mohli majitelé štěňat z velkochovů nebo množíren, jaké to je, žít se štěnětem, které do půl roku nepoznalo nic než betonový kotec, nikdy nestálo na trávě a nikdy nevidělo jiného člověka než svého „chovatele“.

diskuze 2
< zpět na "Výcvik"
Komentáře

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme!

 

 

——— ——— ——— ———
Psí psychologie
{ legend-newsBox }