Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Psí smečka

Lucie Kolouchová19. 4. 2012
Psi jsou stejně jako jejich dávní předci smečkovými zvířaty. Očekáváme tedy od nich, že budou mírumilovně žít ve smečkách. Pokud ale máte smečku více psů, měli byste realisticky zhodnotit, co od nich můžete čekat – smečka bude v klidu, pokud se jednotliví členové k sobě hodí a pokud se dokáží sladit.


Kdysi dávno, když ještě psi byli vlky, žili ve smečkách. Bylo životně důležité, aby spolu jednotliví členové smeček vycházeli. I malé škrábnutí se totiž může zanítit a způsobit smrt. Smečka pohromadě lovila a bránila se ostatním. Kvůli přežití tak psi vyvinuli vysoce ritualizovaný jazyk, který jim umožnil žít ve smečkách. Řeč těla, výrazy obličeje, to vše pomáhalo udržet harmonické soužití.
Pak se přidal lidský faktor. Po staletí jsme šlechtili plemena psů, z nichž mnohá – bíglové, labradoři, kokři – mají stále silný smečkový pud. Jiní, jako americký pitbulteriér, naopak ostatní příslušníky svého druhu většinou příliš netolerují, obzvlášť pokud jde o stejné pohlaví.
Pokud chcete mít více psů najednou, lepší je vybírat právě z plemen, které se na to hodí, vynechat teriéry a jiná ostřejší plemena. Samozřejmě i teriéři a bullové mohou šťastně žít pohromadě, jen to stojí více úsilí než dát dohromady dva tři labradory. Dospívající psi stejného pohlaví si nejspíš budou chtít vyřešit pořadí ve smečce -ani to není nutně pokaždé,je lépe na to ale být připraven. 

JAK NA TO?

• Krmení: krmte psy, kteří spolu nevycházejí,  odděleně, ideálně i v jiných místnostech nebo v opačných rozích místnosti.

• Procházky: venčete psy i každého zvlášť, alespoň občas, posílíte tím vztah jendotlivých psů k vám, nebudou mít tendenci"udělat se pro sebe". Povel čekej využijete při vycházení se smečkou z domu, není pro okolí bezpečné, aby se celá smečka vyřítila ven najednou.

• Hra: pokud na sebe vaši psi machrují nebo pokud už došlo ke konfliktu, nehrajte si všichni dohromady s jednou hračkou, mohl by nastat konflikt.

Většina smeček, i těch smíšených, lidsko-psích, žije šťastně pohromadě. Nedělejme ale ze psů lidi a nečekejme, že budoou všichni nadšeni z velké rodiny, stejně tak si my nehrajme na vlky a alfa páry - leda bychom tím své psy zmátli. Mysleme hlavou, psy máme coby partnery, musíme jim jen stanovit základní pravidla pro život s námi, v naší domácnosti.

diskuze 10
< zpět na "Výcvik"
Komentáře
  • wati 9. 11. 2014 thank you for some of these web articles is very impressive and qualified to compete alat bantu sex wanita and may continue to post quality articles article and useful for everyone penghilang tatto
  • mhoun 4. 8. 2013 U nas to se smeckami fungovalo vzdy jak je vyse napsane..sem tam se pejsci snesli, sem tam jsme museli oddelovat treba na krmeni:-)
  • klara 28. 3. 2013 Já mám malého spíš velkého jorkšírka.A nemá zádnou smečku. Ale bude mít.
  • Kristy 17. 2. 2013 Já nesouhlasím s tím , jak paní Lucie popisuje odělené vycházky a krmení , dle mě , dokud si psi nejdou vzájemně po krku až do krve , ale dělají si mezi sebou pořádek jak má být ( Samozřejmě , né aby se rvali) není to problém, musí si sami ujasnit kdo má jaké postavení a tím , že je budeme od sebe odlučovat , jenom přimícháme do kotle a oni nebudou mít ani možnost si ten pořádek nastolit .. tím samozřejmě nechci říct , že nejsou případy , kdy je oddělení psů nutné a ani nechci článek osočovat , toto je jen můj osobní názor :) ;)
  • Dominika 2. 11. 2012 my máme doma jen 1 čivaváka.
  • pica je debil 1. 11. 2012 jato nepřeju aby m
  • Scylla 30. 8. 2012 Olivie, tady nechtěl nidko do nikoho rýpat, ale jen zabránit šíření holých nesmyslů mezi pejskaře, protože jsou tím postiženi psi. Ten článek o dominance mě také dostal, zajímalo by mě, jestli je pes také dominantní, když se upšoukne. Takovými věcmi je bohužel pejskařina promořená. Z naprosté neznalosti etologie a šíření nesmyslů a pověr obviňujte prosím někoho jiného než ty, kdo tu oprávněně vyjádřili svůj nesouhlasný názro.
  • Pagina 15. 8. 2012 mám 6 psů a umí si udělat pořadí mezi sebou a jsou každý jiný
  • Olivie 8. 8. 2012 Podle reakcí lidiček, kteří zde píší, se mi zdá, že se spíše nesnesou oni v lidské společnosti a kamenují každého s odlišným názorem. Musím se Lucie Kolouchové zastat. Za 35 let práce se psy opravdu v jejím článku jsou pravdivě popsány situace, které mohou nastata a rady, jak jim předejít. Lidé, čtěte pozorně, ona vůbec netvrdí, že to tak je vždy, že se smečka neshodne. A vy, kteří nemáte problémy, tak buďte jenom rádi. A žijte si ve své neinformovanosti v oblasti etologie zvířat!
  • Lucie KOlouchová 19. 7. 2012 Dobrý den, kdepak píšu, že se pitové apod nesnesou pokaždé? Je fajn, že vy všichni máte výjimky, většina těch, co znám já a není jich málo, problémy mají, jde o psy stejného pohlaví a část z nich skončila v separaci, čemuž jistě lze předejít. Pokud si myslíte, že všechno musí platit na všechny, pak si to myslete. V článku se nikde nepíše o tom, že se psi pozabíjejí nebo sežerou vás, uklidněte se, proboha:-) No nic, jdu zalézt se svou tříčlennou smečkou do postele:-)
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme knihu!

V současné době asi není v České republice trenér, který by k pozitivním metodám výcviku měl tolik co říct jako RNDr. František Šusta.Vyhrajte jeho první knihu v naší soutěži!

Soutěžte na http://www.dogsmagazin.cz/dogs/souteze/vyhrajte-novinku-nakladatelstvi-plot-/

 

 

——— ——— ——— ———
Psí psychologie
{ legend-newsBox }