Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Fenka nebo pes?

Zuzana Zikmundová19. 4. 2012
Mnoho lidí se nemůže rozhodnout: „Je lepší fenka nebo pes?“ Pokud je rozhodnutí na vás (pejska jste nedostali od dětí k vánocům), pak je určitě vhodné zvážit všechny klady a zápory chovu psa a chovu fenky a dobře si konečné rozhodnutí promyslet.

 

Chcete psího kamaráda na sport, potřebujete hlídače, nebo uvažujete o chovu a o štěňátkách? Rozhodujte se s rozumem, ale i s citem, protože obě pohlaví mají něco do sebe. A dejte pozor, aby vám čtyřnohý miláček nepřerostl přes hlavu, ať už je to fena nebo pes.

FENKA
Vzhledový rozdíl je hned patrný: fenka stejného plemene jako pes je subtilnější, menšího vzrůstu a nižší váhy. Jak všichni popisují a mnozí potvrzují, bývá celkově přítulnější, mazlivější, věrnější. Její chování je klidnější, promyšlené a vyrovnané. Výchova bývá snadnější, protože je lépe ovladatelná, poslušnější, a tím pádem je více vhodná pro chovatele začátečníka. Výcvik by však měl být citlivější. Fenka je také méně konfliktní než pes, v menší míře se u ní objevují agresivní sklony. Zpravidla dvakrát do roka hárá (některá plemena jen 1x ročně), kdy po určitou část hárání feny barví, tedy pro udržení čistoty v bytě je většinou nevyhnutelné použití speciálních kalhotek. Hárání také sebou nese určitou změnu v chování, fenky je v tu dobu obtížné cvičit, musí se držet stranou a hlídat ji, aby nedošlo k nežádoucímu spojení. Zodpovědný páníček vodí fenku jen na vodítku a odepře jí řádění s ostatními psími kamarády. U některých fen se občas objevuje "falešná březost", kdy se chovají tak, jako by očekávaly narození štěňat. Ty vidí v hračkách a oblečení, které doma najdou. Pokud se vám podaří fenu uchovnit, dostane se vám velké odměny v podobě malých štěňátek, což bývá také jeden z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují fenky. V případě, že se štěňátky nepočítáte, můžete nechat fenku vykastrovat a veškeré problémy spojené s háráním vám odpadnou.

PES
Dalo by se říci, že u psa platí opačné hodnocení než u fenky: je většího vzrůstu, mohutnější konstrukce a postavy. Jde-li o namáhavost například při sportu či práci je obvykle schopnější vytrvalejší. Například jednotlivé cviky si současně uchovává v paměti pevněji než fena. Jinak je to většinou rošťák, který mívá větší sklony k dominantnímu chování a větší ambice stát se pánem rodiny. Bývá hůře ovladatelný, nepoddajný až neurvalý a tudíž vyžaduje důslednější výcvik a pevnější "ruku". A to zejména v případě, když se v jeho okolí vyskytne háravá fena a naplno se projeví jeho silný rozmnožovací pud. Na druhou stranu většinou snese i tvrdší zacházení a ostřejší metody výcviku.  Častěji má sklony vyhledávat "rvačky-souboje", či alespoň dalším psům stejného pohlaví dávat najevo své "vyšší postavení". Na vycházkách intenzivně značí své teritorium, má snahu označit každý roh, strom či popelnici. Pokud máte zahradu, velice těžko se mu vysvětluje, že tady se to nesmí.

Některé problémy (např. utíkání za háravými fenami, přílišná dominance) se v některých případech dají odstranit nebo alespoň omezit kastrací psa.

TAKŽE? FENKA NABO PES?

Každý má svoje specifika, na obou stranách existují určitá pro a proti. Záleží samozřejmě ještě na určitém plemeni, které si chcete pořídit. Poradit by vám měl zkušený a dobrý chovatel daného plemene, ale konečné rozhodnutí stejně bude na vás.

diskuze 10
< zpět na "Výcvik"
Komentáře
  • wati 9. 11. 2014 thanks for this awesome web page, i like it alat bantu sex because the article is very unique and easy to understand penghilangtato.org
  • rachna 25. 10. 2014 jedině fenku,psi čurají snad všude kde se dá :D
  • Nikola Uhlářová 15. 7. 2014 Dobrý den budu pořizovat Dalmatina, tak nevím, jestli holku nebo kluka :) Děkuji
  • Naty 7. 7. 2014 Dobrý den, já sama nevím jestli psa nebo fenu jednalo by se o plemeno mopse kteří jak jsem se dočetla jsou prý velmi mazlivý a přítulní i tak. Chtěla bych se tedy zeptat jestli nemá s tímto plemenem někdo zkušenost. Děkuji.
  • Petr 7. 5. 2014 Zaznělo zde mnoho názorů a proto si dovolím přidat i svůj. Měl jsem v minulosti s odstupem několika let dva psi. Nyní máme fenku a proto mohu porovnávat. Vždy jsem byl odpůrcem, respektive nebyl jsem zastáncem , názoru , že je lepší fenka. Tento názor byl na prvním místě spojen s problémem hárání a případných specifických zdravotních problémů, které mnohdy končí velice smutně. A nyní? Máme fenku, a vše je super, mohl bych zde vyjmenovat řadu důvodů, které mě k tomuto názoru vedou ale to není důležité. Při podobném rozhodování je nutné si připustit fakt, že každý pejsek či fenečka je individum, nebojím se napsat, že je to "osobnost" a proto zastávám názor, že se nemůžeme rozhodnout tak či onak protože se tvrdí že fenky jsou takové a psi takoví, to prostě nejde. Mohu se na doporučení rozhodnout pro pejska protože budu ušetřen toho či onoho problému ale na druhou stránku mě budou trápit jiné věci. Nakonec je vše v našich rukách, v srdcích a přístupu jaký pejsek či fenečka bude, jak se bude chovat, jak bude poslušná apod. Je to jako při narození dítěte, připouštíme si snad myšlenku, že v budoucnu budeme mít více či méně starostí potažmo radostí atd. protože se nám narodil chlapec či holka? My jsme si naši výše zmíněnou fenečku vybírali srdcem. Když jsme viděli ty skotačící klubíčka, hned jsme věděli že to je ono štěňátko, které chceme a netušili jsme zdali je to pejsek či fenečka. Byla to od prvního okamžiku "srdcovka" a od toho všeho se to odvíjí a naše Fee to poznala a poznává každý den a proto je pro nás ta nejlepší i když je to "holka a ne kluk".
  • Markéta 7. 1. 2014 Dobrý den :-) můj problém je asi předvídatelný.Nevím jestli psa nebo fenku. Budu si pořizovat pudla. Teta,která má fenu tak by bylo lepší si taky pořídíte fenku, ale kamarádka má zas dva psy taky pdíly a chtěla bych je s nimi seznámit tak nevím aby ji kdybych si pořídila fenu nenakryly :-(
  • Zora 9. 8. 2013 Dobré odpoledne! Stále uvažuji (už asi půl roku), zda- li psa či fenu... Odmalička, kdy moje mamka pořídila domů štěňatko, jsem byla přesvědčená, že stejně jako doma si časem já sama pořídím fenku. Avšak momentálně bydlím v domečku, kde sousedka má psa a ve stáji, kde pracuji mají také dva psy. Je to pro mě hrozné dilema - zda pořídit psa, jen kvůli tomu, abych neměla obtíže s okolními psy a nebo pořídit fenečku, ke které odjakživa tíhnu více... Ovšem dále mě ještě od fenky zrazuje hárání (přece jen máme doma fenku boloňského psíka, která při hárání tolik nekrvácí a tím pádem nezaneřádí celý byt, protože ji necháváme samotnou se čistit...), ale já si chci pořídit border kolii... Ještě poslední problém, kolegyně a sousedka mi říkájí, že psy obecně se mezi sebou lépe snesou nežli feny... Nejsem si ovšem jistá zda-li tento názor sdílím Co si o tom myslíte? Psa a nebo fenu? Předem díky za odpovědi!
  • Lilly 24. 7. 2013 Bozeno - já jsem taky váhala jestli dát nebo nedát naši fenku vykastrovat. Studovala jsem ruzné články a fóra asi 3-4 dny non stop než jsem se rozhodla pro zákrok. Už jenom zbývalo rozhodnout se, kdy a jak jej nechat udelat. Ruzní veterinári mají ruzné názory, nekterí, hlavne ti starší ríkají, ze fena by mela mít alespon jednou šteňátka. Tenhle názor ale já osobne považuji za zastaralý. Momentálne prevládá názor, že kastrace feny je nejlepší udelat po prvním hárání. Má se tím snížit riziko pozdejšího zánetu delohy az o 80% (ted mluvime o částeční kastraci, kdy se odstraní jenom vaječníky, na rozdíl od celkové kastrace, kdy se odstraňuje taky deloha a vejcovody). Nekterí veterinári doporucuji uplnou kastraci z preventivních duvodu, ale pokud se častečná kastrace udelá dostatecne brzy, je to podle mne uplne zbytečné. Navic je nevyhodou odstránení delohy i moznost pozdejšího vzniku částečné inkontinece (fence muže po čase začít unikat par kapiček moči a to z toho duvodu, že chybející deloha už nebude tlačit na svírač močového mechýre, jak je tomu za normálních okolností). Další možností je udelat částeční kastraci tesne pred prvním háráním. Riziko zánetu delohy v starším veku by se tím melo snížit až o 90%. Jedinou nevyhodou kastrace jeste pred prvním háráním je, ze fence se po ní muže ukončit vývin, tedy že už muže prestat rust. Já jsem se rozhodla pro částeční kastraci tesne pred prvním háráním. I když možná tím nejlepším rešením je nechat provést částečnou kastraci až po prvním hárání, aby se uplne ukoncil telesný vývin. Rozhodne si ale myslim, ze po prvním hárání už není nač čekat, protože platí, že čím víc hárání fenka absolvuje, tím se riziko zánetu delohy v pozdejším veku zvyšuje. Naše fenka po zákroku byla prvnich 24 hodin ponekud apaticka (zrejme nasledky anestezie), pak se ale vse vratilo do normalu a je stejna jako byla predtim, proste naše sluníčko.
  • BOŽENA 11. 7. 2013 DOBRY DEN MUŽETE MĚ PORADIT .MĚLI JSME FENKU NEBYLA PŘIPUŠTĚNA A MĚLA NADOR .TED MAME ŠTĚNĚ FENKU MAM STRACH ABY NEMĚLA NADOR JE JI LEPŠI PŘIPUSTIT NEBO NE*RADA BYCH ZNALA NAZOR VETERINAŘE.DĚKUJU
  • chovatelka 6. 6. 2013 Já jsem nechala svou fenu mít štěňata a pak vykastrovat, ale štěňata nikdo nechtěl a pak sem měla na krku 5štěňat a jednu fenu!!! Byly sme obě na nervy!!!!... :)
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme knihu!

V současné době asi není v České republice trenér, který by k pozitivním metodám výcviku měl tolik co říct jako RNDr. František Šusta.Vyhrajte jeho první knihu v naší soutěži!

Soutěžte na http://www.dogsmagazin.cz/dogs/souteze/vyhrajte-novinku-nakladatelstvi-plot-/

 

 

——— ——— ——— ———
Psí psychologie
{ legend-newsBox }