Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Fenka nebo pes?

Zuzana Zikmundová19. 4. 2012
Mnoho lidí se nemůže rozhodnout: „Je lepší fenka nebo pes?“ Pokud je rozhodnutí na vás (pejska jste nedostali od dětí k vánocům), pak je určitě vhodné zvážit všechny klady a zápory chovu psa a chovu fenky a dobře si konečné rozhodnutí promyslet.

 

Chcete psího kamaráda na sport, potřebujete hlídače, nebo uvažujete o chovu a o štěňátkách? Rozhodujte se s rozumem, ale i s citem, protože obě pohlaví mají něco do sebe. A dejte pozor, aby vám čtyřnohý miláček nepřerostl přes hlavu, ať už je to fena nebo pes.

FENKA
Vzhledový rozdíl je hned patrný: fenka stejného plemene jako pes je subtilnější, menšího vzrůstu a nižší váhy. Jak všichni popisují a mnozí potvrzují, bývá celkově přítulnější, mazlivější, věrnější. Její chování je klidnější, promyšlené a vyrovnané. Výchova bývá snadnější, protože je lépe ovladatelná, poslušnější, a tím pádem je více vhodná pro chovatele začátečníka. Výcvik by však měl být citlivější. Fenka je také méně konfliktní než pes, v menší míře se u ní objevují agresivní sklony. Zpravidla dvakrát do roka hárá (některá plemena jen 1x ročně), kdy po určitou část hárání feny barví, tedy pro udržení čistoty v bytě je většinou nevyhnutelné použití speciálních kalhotek. Hárání také sebou nese určitou změnu v chování, fenky je v tu dobu obtížné cvičit, musí se držet stranou a hlídat ji, aby nedošlo k nežádoucímu spojení. Zodpovědný páníček vodí fenku jen na vodítku a odepře jí řádění s ostatními psími kamarády. U některých fen se občas objevuje "falešná březost", kdy se chovají tak, jako by očekávaly narození štěňat. Ty vidí v hračkách a oblečení, které doma najdou. Pokud se vám podaří fenu uchovnit, dostane se vám velké odměny v podobě malých štěňátek, což bývá také jeden z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují fenky. V případě, že se štěňátky nepočítáte, můžete nechat fenku vykastrovat a veškeré problémy spojené s háráním vám odpadnou.

PES
Dalo by se říci, že u psa platí opačné hodnocení než u fenky: je většího vzrůstu, mohutnější konstrukce a postavy. Jde-li o namáhavost například při sportu či práci je obvykle schopnější vytrvalejší. Například jednotlivé cviky si současně uchovává v paměti pevněji než fena. Jinak je to většinou rošťák, který mívá větší sklony k dominantnímu chování a větší ambice stát se pánem rodiny. Bývá hůře ovladatelný, nepoddajný až neurvalý a tudíž vyžaduje důslednější výcvik a pevnější "ruku". A to zejména v případě, když se v jeho okolí vyskytne háravá fena a naplno se projeví jeho silný rozmnožovací pud. Na druhou stranu většinou snese i tvrdší zacházení a ostřejší metody výcviku.  Častěji má sklony vyhledávat "rvačky-souboje", či alespoň dalším psům stejného pohlaví dávat najevo své "vyšší postavení". Na vycházkách intenzivně značí své teritorium, má snahu označit každý roh, strom či popelnici. Pokud máte zahradu, velice těžko se mu vysvětluje, že tady se to nesmí.

Některé problémy (např. utíkání za háravými fenami, přílišná dominance) se v některých případech dají odstranit nebo alespoň omezit kastrací psa.

TAKŽE? FENKA NABO PES?

Každý má svoje specifika, na obou stranách existují určitá pro a proti. Záleží samozřejmě ještě na určitém plemeni, které si chcete pořídit. Poradit by vám měl zkušený a dobrý chovatel daného plemene, ale konečné rozhodnutí stejně bude na vás.

diskuze 10
< zpět na "Výcvik"
Komentáře
  • Markéta 7. 1. 2014 Dobrý den :-) můj problém je asi předvídatelný.Nevím jestli psa nebo fenku. Budu si pořizovat pudla. Teta,která má fenu tak by bylo lepší si taky pořídíte fenku, ale kamarádka má zas dva psy taky pdíly a chtěla bych je s nimi seznámit tak nevím aby ji kdybych si pořídila fenu nenakryly :-(
  • Zora 9. 8. 2013 Dobré odpoledne! Stále uvažuji (už asi půl roku), zda- li psa či fenu... Odmalička, kdy moje mamka pořídila domů štěňatko, jsem byla přesvědčená, že stejně jako doma si časem já sama pořídím fenku. Avšak momentálně bydlím v domečku, kde sousedka má psa a ve stáji, kde pracuji mají také dva psy. Je to pro mě hrozné dilema - zda pořídit psa, jen kvůli tomu, abych neměla obtíže s okolními psy a nebo pořídit fenečku, ke které odjakživa tíhnu více... Ovšem dále mě ještě od fenky zrazuje hárání (přece jen máme doma fenku boloňského psíka, která při hárání tolik nekrvácí a tím pádem nezaneřádí celý byt, protože ji necháváme samotnou se čistit...), ale já si chci pořídit border kolii... Ještě poslední problém, kolegyně a sousedka mi říkájí, že psy obecně se mezi sebou lépe snesou nežli feny... Nejsem si ovšem jistá zda-li tento názor sdílím Co si o tom myslíte? Psa a nebo fenu? Předem díky za odpovědi!
  • Lilly 24. 7. 2013 Bozeno - já jsem taky váhala jestli dát nebo nedát naši fenku vykastrovat. Studovala jsem ruzné články a fóra asi 3-4 dny non stop než jsem se rozhodla pro zákrok. Už jenom zbývalo rozhodnout se, kdy a jak jej nechat udelat. Ruzní veterinári mají ruzné názory, nekterí, hlavne ti starší ríkají, ze fena by mela mít alespon jednou šteňátka. Tenhle názor ale já osobne považuji za zastaralý. Momentálne prevládá názor, že kastrace feny je nejlepší udelat po prvním hárání. Má se tím snížit riziko pozdejšího zánetu delohy az o 80% (ted mluvime o částeční kastraci, kdy se odstraní jenom vaječníky, na rozdíl od celkové kastrace, kdy se odstraňuje taky deloha a vejcovody). Nekterí veterinári doporucuji uplnou kastraci z preventivních duvodu, ale pokud se častečná kastrace udelá dostatecne brzy, je to podle mne uplne zbytečné. Navic je nevyhodou odstránení delohy i moznost pozdejšího vzniku částečné inkontinece (fence muže po čase začít unikat par kapiček moči a to z toho duvodu, že chybející deloha už nebude tlačit na svírač močového mechýre, jak je tomu za normálních okolností). Další možností je udelat částeční kastraci tesne pred prvním háráním. Riziko zánetu delohy v starším veku by se tím melo snížit až o 90%. Jedinou nevyhodou kastrace jeste pred prvním háráním je, ze fence se po ní muže ukončit vývin, tedy že už muže prestat rust. Já jsem se rozhodla pro částeční kastraci tesne pred prvním háráním. I když možná tím nejlepším rešením je nechat provést částečnou kastraci až po prvním hárání, aby se uplne ukoncil telesný vývin. Rozhodne si ale myslim, ze po prvním hárání už není nač čekat, protože platí, že čím víc hárání fenka absolvuje, tím se riziko zánetu delohy v pozdejším veku zvyšuje. Naše fenka po zákroku byla prvnich 24 hodin ponekud apaticka (zrejme nasledky anestezie), pak se ale vse vratilo do normalu a je stejna jako byla predtim, proste naše sluníčko.
  • BOŽENA 11. 7. 2013 DOBRY DEN MUŽETE MĚ PORADIT .MĚLI JSME FENKU NEBYLA PŘIPUŠTĚNA A MĚLA NADOR .TED MAME ŠTĚNĚ FENKU MAM STRACH ABY NEMĚLA NADOR JE JI LEPŠI PŘIPUSTIT NEBO NE*RADA BYCH ZNALA NAZOR VETERINAŘE.DĚKUJU
  • chovatelka 6. 6. 2013 Já jsem nechala svou fenu mít štěňata a pak vykastrovat, ale štěňata nikdo nechtěl a pak sem měla na krku 5štěňat a jednu fenu!!! Byly sme obě na nervy!!!!... :)
  • Hanka 29. 12. 2012 měla jsem fenku jezevčíka, pořád jsem váhala s kastrací. Před dvěma lety se jí udělaly bulky na cecíků a po operaci a kastraci mi zemřela, byla to rakovina. Teď bych neváhala a po prvním hárání bych nechala fenky vykastrovat.
  • Pavla 4. 10. 2012 Taky se tedy připojím do diskuze...a co když máte fenu v bytě a spí s vámi v posteli?? Tak jí nechám krvácet všude? To asi těžko a do koupelny jí kvůli tomu zavírat nebudu...myslím, že stačí, když jí 3x denně po venčení omyjeme... Teď k té kastraci, mám shih tzu a feny této rasy hodně trpí na záněty dělohy, víceméně každá, ač měla štěňata či nikoliv pod kudlou skončí dříve nebo později...takže je to nevyhnutelné...to taky odsuzujete...??
  • Petulik 28. 9. 2012 Já si myslím že je to dobrý článek , mě VŽDY zajimalo co je lepší fena nebo pes a jaké jsou rozdíly, ted to už vím :)) že tam není napsaný zápory kastrace a těch kalhotek je sice špatně ale ne vražedně :))) Myslím si že každý chovatel rozmyslí, myslím však že je nejlepší do toho nezasahovat ...... myslím si že se dá fena 2 krát ročně hlídat to totiž není často . :DDD
  • Scylla 30. 8. 2012 Dudugum, dudugum, právě proto, že se tady jde jen po povrchu a doporučují se postupy poškozující psí zdraví, by se o negativních účincích měl autor aspoň zmínit, případně odkázat na źdroj podrobnějších informací. Protože takto je článek jednostranný a zavádějící. Autoři, prosím, poskytujte objektivní informace. Děkuji.
  • dominika 4. 8. 2012 ti pejsci jsou roztomilí my máme doma pejska.
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Přemýšlíte, že si pořídíte psa a nevíte, jaké plemeno? Poradíme vám!

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme

Řešení pro ty, které nebaví neustálý úklid psích chlupů!!!

Známe to všichni. Jeden den uklidíme a druhý už zase nacházíme psí chlupy a špínu, co našim miláčkům opadá z tlapek, všude. Zvlášť teď, na jaře, kdy psi intenzivně línají, mají pejskaři co uklízet. Ale co kdyby to šlo jinak?

Nechte techniku pracovat za vás!
Doporučujeme ROBOTICKÝ MOP VILEDA!!!

——— ——— ——— ———
Psí psychologie
{ legend-newsBox }