Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Chůze na vodítku

Lucie Kolouchová25. 4. 2012
Nejen ve městě naprostá nutnost.

 

Chůze na vodítku je jedna z nejdůležitějších dovedností, kterou bude vaše štěně pro život potřebovat. Myslíte si, že o nic nejde, že prostě připnete vodítko k obojku a jdete? Omyl, chůze na vodítku je celkem věda. Tedy pokud se nespokojíte s tím, že váš pes bude vláčet za sebou, kam se mu zachce, škrtit se u toho a sípat. Tak si ale většina z nás procházku zcela určitě nepředstavuje.

 

JAK NA TO

S nácvikem chůze na vodítku začněte hned, jak si štěně přivezete. Pokud je zvyklé od chovatele na lehký obojek, tím lépe. Pokud ne, začněte ho zvykat i na něj, nechávejte mu ho i na doma. Doma začněte i s nácvikem chůze na vodítku. Doporučujeme lehké nylonové vodítko, nebude štěně tolik rozptylovat (a je levné, takže když ho miláček nakousne, nebude to taková škoda). Připněte vodítko k obojku a zároveň se snažte, aby se štěně na vás soustředilo. Mluvte na něj, zvesela vykročte – následuje vás? Skvělé, dostane pamlsek! Odměňujte i po malých krůčcích, chvalte a jásejte. Postupně přesuňte nácvik zvykání si na vodítku na ven. Některá štěňata se ze začátku venku bojí a nechce se jim chodit. Netahejte je na vodítku za sebou, lákejte je, jásejte, mávejte piškotkem nebo pískací hračkou. Vodítko má být od začátku poutem mezi vámi, ne donucovacím prostředkem. Stejně tak, pokud pes tahá dopředu – v tom případě prostě zastavte, když se po vás pes otočí, oceňte oční kontakt, zacouvejte, aby se musel vrátit – a vyražte znovu. Pokud docílíte toho, že pes kouká na vás a tím pádem nejde na napnutém vodítku, ale vedle vás, máte vyhráno. Pokud stále tahá, zkuste mu nácvik ztížit. Zatáhne dopředu? Bezva, ale vy právě chcete jít doleva. Měňte směry třeba po dvou metrech, udělejte mu v hlavě tak trochu guláš – nakonec to vzdá, protože pochopí, že chodíte naprosto nepředvídatelně a on vás musí pořád sledovat. Nedovolte psovi, když je na procházce na vodítku, že může značkovat kdejaký roh. Jistě, vyvenčit se potřebuje, ale nemusí čůrat na každém metru. I tempo procházky určujete vy a ne pes. Když cvičíte chůzi na vodítku, měňte nejen směr, ale i tempo – udělejte z toho pro vašeho psa takovou bojovku, hru, která ho bude bavit. Pokročilí mohou zkoušet chodit do obrazců; například čtverce, ba dokonce i do tvaru šneka. Pro kolemjdoucí budete možná vypadat jako blázni, vy dva se ale budete dobře bavit. Cílem je pomocí hry a za velkého chválení a odměňování naučit psa, že se chodí vedle páníčka na prověšeném vodítku tam, kam chce páníček, a že to navíc může být fajn.. Nebojte se jásat jak na lesy, pozitivní motivací opravdu docílíte víc, než škubáním na stahovacím obojku. Ten se hodí maximálně na nápravu škod u dospělého zanedbaného psa v rukou toho, kdo ví, jak takový obojek používat, dát stahovák na krk štěněti je zbytečné machrování hraničící s týráním zvířat. Štěně se vše musí postupně naučit – a nároky, které na něj klade naše civilizace, jsou obrovské. Dejme mu čas a učme ho hrou.

diskuze 4
< zpět na "Výcvik"
Komentáře
  • Míša 16. 12. 2013 to moje zlaticko mrnavi pochopilo kdo je vudce smecky po par dnech obcas teda taky sem tam protestuje ale vi ze mu je to prd platny =)
  • Klára 26. 8. 2012 Moje Rita jak byla menší tak jsem byla menší i já a nechodila jsem s ní nikde teď jsem začla, chvilku tahala ale pak se naoučila pěkně chodit . Ale na obojku táha takže jsme koupili postroj a poslouchá :)
  • Hanka 22. 6. 2012 Tak teda nevím, ale takhle se mi zdá, že se ten pejsek možná příjde podívat, jestli jsem se nezbláznila. Určitě ne žádné škubání na obojku nebo něco takového, ale přiměřenost pochvaly by měla být na místě. Navíc se dá hodně dobře využít řeč těla, kterou štěně nebo pejska navedete na to, co chcete. Navíc - netahání na vodítku není podmíněné očním kontaktem.
  • Silvie 12. 6. 2012 tak tady máme mezery, dasty mě za sebou vláčí,kam chce on.ale koupili jsme halty ohlávku a je to mnhem lepší!
Váš komentář

——— ———
———
———

Náš tip

Přemýšlíte, že si pořídíte psa a nevíte, jaké plemeno? Poradíme vám!

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme

Vážení chovatelé psů, chcete vědět, jak proměnit roztěkanost v soustředění a stresovaný uzlíček nervů v psa, který je uvolněný a věří si? A to všechno stoprocentně pozitivními metodami? Leslie McDevittová vám poradí, jak na to. S pomocí jejích rad dokážete vycvičit svého psa tak, aby na něj bylo spolehnutí v problematických situacích, ať už ho stimulují nebo stresují, a to i bez vodítka!

Doporučujeme knihu POSLUŠNOST I BEZ VODÍTKA!

——— ——— ——— ———
Jak naučit
{ legend-newsBox }