Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Na co se dívat ve složení granulí

Lucie Kolouchová2. 7. 2013
Granulí je na trhu nepřeberné množství. Jak se v nich ale má laik vyznat?

Jednoduše, vzít do hrsti selský rozum, vynechat lákavé nápisy na barevných pytlích, nenechat se ovlivnit televizními reklamami a prostě přemýšlet. A hlavně číst složení granulí, na pytlích ho najdete malým písmem, ale být tam musí – a nesmí lhát.Pokud možno, umíte-li anglicky, podívejte se na americké porovnavače kvality na stránkách DOG FOOD ANALYSIS. Dále doporučuji žebříček TOP DRY FOODS. Velká většina recenzovaných krmiv je k dostání i u nás.

 

NA CO SE TEDY DÍVAT?

 1./ JE V GRANULÍCH MASO? JAKÉ A KDE?

Suroviny jsou seřazeny za sebou tak, surovina s nejvyšším podílem v krmivu je uvedena na prvním místě, druhá nejvýše zastoupená složka na druhém místě atd. Na základě toho můžeme kvalifikovaně odhadnout podíl jednotlivých složek. Psi jsou masožravci, potřebují maso. To by tedy mělo být na prvním místě. Maso by mělo být označeno podle toho, z čeho pochází. Kuřecí maso, krůtí maso, jehněčí moučka atd. Bude-li za sebou několik mas tím lépe, znamená to více masa. Další, co hraje důležitou roli, je, že surovina například "čerstvé kuřecí maso" nebo "kuře" je včetně obsahu vody (80%). Voda je ale v průběhu zpracování granulátu odstraněna a tato složka by byla s velkou pravděpodobností v seznamu surovin uvedena mnohem dále. Pokud je ale za položkou čerstvé kuře napsána kuřecí moučka, můžete být celkem v klidu.

 

3./ JE V GRANULÍCH OBILÍ? JAKÉ A KDE?

Opět, pes je masožravec, obilniny by tedy měly být až za masem. Obecně se za nejlepší granule považují ty bez obilí, jen s ovocem a zeleninou. Vhodnými obilninami jsou rýže a oves, vyhovuje i ječmen a proso, nevhodná je jako častý alergen pšenice a kukuřice. Bude-li ve složení několik druhů obilí, zpozorněte, málo ho tam nebude.

 

2./ JE PŘESNĚ POPSÁNO, CO GRANULE OBSAHUJÍ?

Formulace typu dehydrované drůbeží bílkoviny, vedlejší výrobky živočišného původu, a jiné neidentifikovatelné výrazy, svědčí o neochotě výrobce přesně deklarovat, co všechno krmivo obsahuje. Aby pořadí složek vypadalo lépe, výrobce uvádí různé součásti stejné složky jako samostatné položky. Tak například složení - kukuřice, kukuřičný lepek, kukuřičná mouka je  stále stejná surovina, a to kukuřice. Tyto složky dohromady mohou několikanásobně převyšovat obsah masa v krmivu, přitom maso může být první na seznamu použitých surovin.

 

4./ ČÍM JSOU GRANULE KONZERVOVANÉ?

Upřednostňujte přírodní způsoby konzervace granulí. Tedy vitamín E a rozmarýn. Vyhněte se  chemickým konzervantům, jako je BHA nebo BHT.

 

5./ CO NABÍZEJÍ NAVÍC?

Plusem je např obsah prebiotik nebo probiotik, yucca na zažívání, žraločí chrupavka na klouby, různé bylinky nebo ovoce a zelenina. Čím pestřejší složení, tím lepší.

 

6./ NA CO JEŠTĚ POZOR?

Pokud je váš pes zdravý, nemusíte se ničeho bát. Pozor ale např při poměrně časté alergii na kuřecí maso, dost velká část „nekuřecích“ granulí, které se honosí tím, že jsou jehněčí anebo rybí a tedy hypoalergenní, obsahuje i kuřecí maso anebo kuřecí tuk.

 

 

diskuze 10
< zpět na "Strava"
Komentáře
  • Luki 24. 2. 2015 Margaret: pes není všežravec :D pes je masožravec,akorát lidé svoje psy začali rozmazlovat a cpou jim všechno co jedí oni....
  • Petr 14. 12. 2014 Margaret, když už chcete někoho nepřiměřeně urážet a osočovat, tak si první nastudujte dětské základy zoologie, kde byste s překvapením zjistila, že pes se řadí mezi masožravce.
  • Margaret 9. 12. 2014 Pes je všežravec ty krávo.
  • Lenka 2. 12. 2013 Zrovna přemýšlím nad granulemi Royal canin Maxi adult, které jsou doporučovány veterináři (teda alespoň mým veterinářem) a jak čtu tento článek, tak granule Royal canin splňují snad všechny negativní body v tomto článku, kterým se máme vyvarovat :) jak je to možné...
  • Míša 27. 7. 2013 Je to super článek :-) naše fenka je to taková rozmazlenkyňe a jak jí koupíte granule jaké chcete tak je sní jenom v nejvyšší nouzi kdy už má fakt hlad :D
  • Katka 12. 7. 2013 V dnešní době existuje alegie snad na všechno a to že to nebylo lékařsky dokázano neznamená že neexistuje ... Skvěle se alergie hledají u krmení Barfem ( přorozenou stravou) A lehce se i alergenům vyhnete :) Prostě jesli máte podezření na alergii na kuřecí maso zkuste ho chvíli nedávat a jesli se stav zlepší tak máte vyhráno. Jinak je zbytečné dělat testy na alergie jelikož nejsou 100% a vetčinou alergen ani nenajdou :/
  • Radek 28. 5. 2013 Lucie: Alergie na kuřecí maso nebo kuřecí tuk je výmysl a nikdy nebyla lékařsky ověřena. Většinou se jedná spíše o alergii na obiloviny. V takovém případě hledat krmivo s rýží nebo bramborami. Pokud v krmivu je obsažen kukuřičný gluten tak je tohle zcla jistě příčína alergie, protože to je silný alergen. Pokud ale hledáte granule bez kuřecího tuku, hledejte americké krmivo značky Regal!
  • Dominika 2. 11. 2012 super článek!
  • Iveta Gerdová 7. 10. 2012 Taky jsem měla problémy u feny s alergiemi na granule s kuřecím masem a pšenici. Postupem času jí začaly však vadit i granule s rybou nebo jehněčím i speciální veterinární diety. Přešla jsem na BARF - syrové maso a fena je úplně v pohodě a dokonce jí nevadí ani syrové kuřecí. Už bych se ke granulím nikdy nevrátila je to samá chemie :-)
  • Adéla Hrubá 12. 9. 2012 Hm, mám alergika na kuřecí maso, tak máme veterinární lososové a ty sedí. Je fakt, že jí vadí i kuřecí protein v pamlsku, tak to hned poznám, jakmile to bylo špatné. A vadí jí též uměla barviva, začne se drbat
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme!

 

 

——— ——— ——— ———
Jak vybrat krmivo
{ legend-newsBox }