Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Krmení podle plemen

Lucie Kolouchová3. 5. 2012
Potřebuje zlatý retrívr vážně jiné krmení než labrador? Je rozdělení granulí podle plemen nějak lékařsky podložené?

 

Všichni jsme si už asi zvykli na rozdělování psích granulí podle věkových kategorií. Štěněcí, dospělácké a seniorské granule nám už přijdou naprosto běžné. Můžeme si vybrat i granule zaměřené na životní styl – existují granule pro aktivní psy, pro bytové psy, pro mlsné psy nebo třeba pro kastráty. A také jsou tu granule určené pro jednotlivá plemena.

První takto specializované granule byly kočičí – v roce 1999 je Royal Canin vyvinul pro perské kočky. Granule byly založené na předpokladu, že krátkonosé kočky mohou mít problém s příjmem granulí, že je nedokážou „nabrat“ a tak byly tyto nové granule tvarované tak, aby je uchopila i peršanka. Výzkum specifik jednotlivých kočičích a hlavně psích plemen pokračoval a tak jsou v současnosti na trhu speciální krmiva pro víc jak dvacítku psích plemen. Jiné firmy se nezaměřují na konkrétní plemena, ale rozdělily své krmiva na řady pro malé, střední a velké psy. Otázka ale je, zda jsou krmiva pro jednotlivá plemena něčím jiným než reklamním trikem.

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Variabilita psích velikostí je neuvěřitelná. Miniaturní plemena mívají malé a často velmi jemné čelisti, malí teriéři naopak mají zuby a čelisti velmi silné. I velká plemena se liší tvarem a velikostí čelistí, mívají předkus nebo podkus. Je tedy pochopitelné, že pro malá plemena se lépe hodí granule malých velikostí a pro velká zase velké granule, protože malé by mohla vdechnout. Malí psi rovněž potřebují více energie, protože díky menšímu povrchu těla neudrží tak dlouho teplo. Je tedy logické, že granule pro malá plemena bývají energicky vydatnější.Záleží i na stavbě těla – novofundlanďan potřebuje méně vydatné krmivo jako stejně těžká německá doga. Mezi plemeny opravdu existují výrazné rozdíly.

JEDNO PRO VŠECHNY?

Pokud prozkoumáte trh s krmivy pro jednotlivá plemena, zjistíte, že složení většiny těchto granulí má předcházet nějakému problému. Tak například granule pro německé ovčáky mají obsahovat složky na úpravu zažívání, ale také složky na podporu zdravé srsti. Otázka je, kolik německých ovčáků opravdu potřebuje řešit obé. Srovnejme si to s granulemi podle životního stylu: pokud máte aktivního psa, krmíte ho zátěžovými granulemi. U granulí pro plemena se snažíte předcházet něčemu, co se může, ale nemusí přihodit.

Co je tedy nejdůležitější? Plemeno, věk nebo životní styl? Zajímavé je i to, že ne všechna krmení podle plemen jsou dostupná ve štěněcí variantě, což naznačuje, že věk je důležitější než plemeno. Mnoho štěněcích granulí je ovšem rozděleno podle velikosti. Ty pro velká plemena jsou méně kalorická, aby štěně rostlo pomaleji a nebyla zatěžována kostra. Ty pro prcky jsou zase menší, aby se lépe kousaly. Otázka životního stylu u plemene je také důležitá. Tak třeba Royal Canin popisuje labradorského retrievera jako milujícího, vodomila, se sklonem k přibírání na váze, s potřebou granulí, po kterých nepřibere, bude mít pěknou srst a které obsahují kloubní výživu. Jenže není labrador jako labrador. Někteří labradoři jsou tvrdě pracujícími loveckými psy, jiní domácími mazlíčky. Nebylo by tedy lepší vybírat granule podle životního stylu a ne podle plemena? Nebo mají jít výrobci ještě dál a vyrábět granule pro pracovní labradory, pro labradory mazlíčky a pro labradory popelnice? Není trh zahlcen zbytečným množstvím typů krmení? Nejde o reklamní tah – protože každý si rád koupí granule v pytli s obrázkem toho svého plemene?

diskuze 10
< zpět na "Strava"
Komentáře
  • Peter 30. 4. 2015 Ja krmim zasadne surovym masom a aj steniatka a su v max pohode
  • Dita 20. 10. 2014 Dle meho nazoru je nejlepsi maso,zelenina.Krasna srst,skoro zadna hovinka
  • petr 19. 9. 2013 Ty granule jsou pro vas pohodlnejsi ,A to je ten maler, jen si chlacholite svedomi tim blabolem na etikete. Fuj celej zivot se cpat Mcdonaldem.
  • anna : ) 25. 1. 2013 nas pes ji vse : )
  • Katka 23. 12. 2012 Taky krmím s krmivem Husse a jsem já i pes maximálně spokojeni, konečně úplně prázdná miska a pevná hovínka :o)
  • Dominika 2. 11. 2012 my kupujeme granule pro malá plemena...
  • Lenka 30. 6. 2012 Nebude lepší vrátit se ke krmení masem a zeleninou?? tam je všechno obsaženo když se krmí pestře a nemusí se řešit nějaký takový a makový granule. Mám teď granule lisované za studena, kterými krmím asi rok, ale vážně zvažuju, že přejdu na maso. Myslím si, že mladé tělo psa a vůbec všeho živého zvládne hodně ochuzenou stravu, ale na stáří se to všechno pěkně projeví.
  • lady 16. 6. 2012 Ahoj, ja jsem pred dvemi lety objevila granule svedske firmy husse, super kvalita a cena, hlavne v severskych zemi se dba na dodrzovani norem. jsem vic nez spokojena, zadne zdravotni problemy, skvela srst a od te doby lameme soutezni rekordy
  • Zuzana Mináčová 12. 6. 2012 Já teda nevím, ale my naší fence shi-tzu kupujeme speciální granulky a chutnaí jí a má po nich krásnou srst.
  • Tina 12. 6. 2012 Souhlasim, je to jen business. Prece se nelisi golden od labika, ne? az jako tolik, aby mel vlastni granule!
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme!

 

 

——— ——— ——— ———
Jak vybrat krmivo
{ legend-newsBox }