Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Socializace

Lucie Kolouchová22. 4. 2012
Socializací se dnes zaklíná každý chovatel, každý cvičák a každý psí psycholog. Nejde ale o nic nového a převratného, jen o to, co naši předci dělali běžně, jen to nenazývali vědeckými názvy. Jde totiž „jen“ o maličkost, o štěně.

 

To, co se v raném věku naučí, s čím se setká a jaké udělá zkušenosti, v něm zůstane na celý život a ovlivní všechno jeho další chování.  V poměrně krátkém časovém období můžete položit základy pro pohodový společný život – nebo si zadělat na velké problémy.

Období vtiskávání

Tak je nazýváno období předcházející samotné socializaci. Je stejně důležité, ne-li důležitější, než samotná socializace. Probíhá u chovatele, je tedy velmi zásadní věnovat jeho výběru vekou pozornost. Vtiskávání probíhá od 2. – 3. týdne, tedy ve chvíli, kdy začne štěně vidět a slyšet. Dobrý chovatel podobně jako by to udělali v přírodě rodiče a smečka, poskytne štěňatům co nejvíce podnětů. Zejména hračky různých velikostí, barev, materiálů, rozličné zvuky a podobně. Nezbytný rovněž je kontakt štěněte s lidmi různého stáří, od dětí až po seniory. Štěně, které v tomto věku nebude v dostatečném kontaktu s lidmi, je nikdy nebude vyhledávat ani v dospělosti. V tomto období se štěně také učí principy hierarchie a zařazení do smečky, což probíhá hlavně hrou se sourozenci za dozoru feny. Období vtiskávání končí sedmým týdnem stáří štěněte – proto je nutné, aby štěňata byla od feny odebrána až po dokončení tohoto období – bez závažného důvodu (úmrtí feny) nikdy ne dříve!

 

Období socializace

Probíhá mezi 7. – 12. týdnem života štěněte. Navazuje na fázi vtiskávání, štěně se učí sociálním kontaktům a návykům, které bude potřebovat zbytek života. Říká se, že co štěně nepozná v tomto věku, bude těžko dohánět. Důležité jsou hry s vrstevníky a setkávání se s dospělými psy. Štěňata se navzájem hrou připravují na dospělost, testují na svých kamarádech různé modely chování – lov, sexuální chování, dominanci. Častý kontakt s dospělými psy je důležitý pro uvědomění si hierarchie ve psí společnosti, dospěláci štěně jemně, ale rázně odkážou do patřičných mezí. Štěně, které se ve správném věku neseznámilo se psy (sourozenci u chovatele nestačí!), ideálně se psy různého věku, velikosti a tvaru (vlkodav i čivava jsou kupodivu příslušníci jednoho druhu), bude mít v dospělosti nejspíš problém – a majitelé s ním. Ze psa se stane hysterický uštěkánek nebo agresor, útočící ze stresu. Nebojte se chodit ven se štěnětem před ukončeným očkováním – po druhém očkování ho klidně berte ven mezi známé, očkované psy- riziko nákazy je menší než riziko zanedbané socializace.

Rovněž různá prostředí jsou něco, na co by si štěně v rámci socializace mělo zvykat. Pokud se jako malé sveze metrem, vlakem, tramvají, či autem, nebude mu to dělat problémy ani v dospělosti. Stejně tak je potřeba psa přivykat od mala na domácí zvířata, děti, manipulaci – prostě čím víc a čím pestřejších zážitků štěně bude mít, tím nebojácnější a vyrovnanější pes z něj vyroste.

Můžeme samozřejmě začít později, ale čím později se začne, tím náročnější a zdlouhavější bude a většinou se již nedosáhne chtěného výsledku. Následky nedostatečné či dokonce žádné socializace si pes může nést i po celý zbytek života.

Pes, který neprošel správnou socializací, pak nepřiměřeně a nevhodně reaguje na zcela běžné životní situace a tím trpí jak on sám, tak jeho majitel a okolí. Vyprávět by mohli majitelé štěňat z velkochovů nebo množíren, jaké to je, žít se štěnětem, které do půl roku nepoznalo nic než betonový kotec, nikdy nestálo na trávě a nikdy nevidělo jiného člověka než svého „chovatele“.

diskuze 3
< zpět na "Štěňata"
Komentáře
  • Jana 22. 4. 2013 Souhlasím s článkem. Měla jsem většinou pejsky starší, na každém bylo vidět, jak se mu dostalo výbavy do života. Sama jsem si vychovala dvě fenky od narození, úplně náhodou jsem se dověděla o fázi vtiskávání a použila ji na mých miminkách. Ve třech měsících se přestěhovaly z Prahy na samotu u lesa. Občas jsme vyrazily do města. V jejich devíti letech se mi rozstonala maminka a holky šly zpátky do Prahy. Za tři dny se zaklimatizovaly a byly naprosto v pohodě. Proto vtiskávejte a socializujte. Každý tvor je povahově jiný, ale vždy je lepší pro něj udělat vše od mala, než potom složitě dohánět
  • Pavla 12. 9. 2012 Mám fenu shih tzu a v srpnu jí byly dva roky...vždy si ráda hrála s ostatními psy a ke každému šla, ať byl velký nebo malý...ale poslední dobou se nechce s ostatními psy, které potkáme kamarádit...je bázlivá a vždy očichává a pozoruje jen z povzdálí...vůbec nevím, čím to je...jinak socializovaná je výborně... Poradí někdo?
  • Dan 3. 8. 2012 Moc děkuji za tento článek. Mám štěňata ve věku 7 týdnů a přemýšlím zda s nimi mezi mezi ostatní psy.
Váš komentář

——— ———
———
———

Náš tip

Přemýšlíte, že si pořídíte psa a nevíte, jaké plemeno? Poradíme vám!

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme

Vážení chovatelé psů, chcete vědět, jak proměnit roztěkanost v soustředění a stresovaný uzlíček nervů v psa, který je uvolněný a věří si? A to všechno stoprocentně pozitivními metodami? Leslie McDevittová vám poradí, jak na to. S pomocí jejích rad dokážete vycvičit svého psa tak, aby na něj bylo spolehnutí v problematických situacích, ať už ho stimulují nebo stresují, a to i bez vodítka!

Doporučujeme knihu POSLUŠNOST I BEZ VODÍTKA!

——— ——— ——— ———
Výchova aneb jak na to
{ legend-newsBox }