Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Vybíráme štěně

Adéla Stolaříková6. 7. 2012
V tuto chvíli již nezáleží na tom, zda si chceme pořídit maxipsa Fíka, nebo jednu z oblíbených miniatur. Výběr štěněte je zásadním, ale hlavně nevratným krokem, a proto bychom jej neměli v žádném případě podcenit. V průběhu následujících let budeme dnes a denně konfrontováni s otázkou, zda byla naše počáteční volba správná.

 

OBECNÉ ZÁSADY

Štěně by mělo být v  době určené k odběru (obvykle stáří 8 týdnů) již dobře fyzicky i psychicky vyzrálé. Se zájmem objevuje okolní prostředí a nejeví známky přílišné závislosti na matce, nebojí se kontaktu s lidmi, ale je ostražité při setkání s neznámými podněty. Vyrovnaná povaha je ideálním startem pro budoucí bezproblémový výcvik. Zkušení chovatelé ji rozpoznají snáze, ale pokusit se o to může i chovatel-začátečník. Výběr je však nutné přizpůsobit povahovým projevům, které jsou typické pro vybrané plemeno případně jeho pracovní zařazení (lovecký, hlídací, vodící apod.) Štěně začíná správně reagovat většinou kolem 5. týdne.

 • Všímáme si vztahu chovatele k feně i štěňatům. Fena, ani štěňata, by se v žádném případě neměla chovatele bát.
 • Zaměříme svou pozornost na čistotu a prostředí, kde se fena i štěňata pohybují. Mají dostatek pohybu a podnětů pro vyrovnaný vývoj? Mají možnost zvykat si na různé zvuky, lidi, prostředí, případně děti a další zvířata?
 • Štěňata pozorujeme při vypouštění z ohrady (kotce). Které vyběhne první? Které radostně vítá příchozí a dožaduje se pozornosti? Které zkoumá okolí a které zůstává v ohradě?
 • Štěňata pozorujeme při krmení. Které vrčí na ostatní? Které žere se zájmem a které se o příděl nezajímá? Které i dobu krmení vítá jako další příležitost ke hře?
 • Štěňata pozorujeme při hře mezi sebou, s matkou, s chovatelem.
 • Všímáme si celkové vyrovnanosti vrhu. Jsou všechna štěňata přibližně stejně vyvinutá bez viditelných disproporcí?

POVAHU ŠTĚNĚTE MŮŽEME JEDNODUŠE OTESTOVAT:                                                                                         

 1. Zkusíme štěně odnést do jemu neznámé místnosti, nebo zatím neprozkoumané části zahrady (bytu). Soustředíme se na první reakci štěněte, když se v neznámém prostředí ocitne samo bez podpory sourozenců a matky. Vyrovnané a zdravě sebevědomé štěně začne prostor se zájmem zkoumat. Přizpůsobivé zůstane s velkou pravděpodobností na stejném místě, kam jsme ho posadili, chvíli se vžije do role pozorovatele, později se osmělí a vydá se do terénu.  Bázlivé štěně bude hledat oporu v naší osobě, začne se stahovat do kouta nebo k východu. Strach se může u štěněte projevit také hlasitým kňučením nebo třesem.
 2. Pokud štěně převalíme na záda, pravděpodobně se bude této nepříjemné poloze chvíli bránit. Jeho vyrovnaná povaha se ideálně projeví tak, že štěně se po chvilce odporu uklidní a zůstane ležet. Psi s dominantní povahou se budou ze všech sil bránit a z nepohodlné pozice se vymanit za pomoci kousání, vrčení a škrábání, agresivní projevy se budou stupňovat úměrně s dobou, kterou na zádech stráví. Bázlivá a submisivní štěňata zůstanou bez hnutí ležet, pomočení již signalizuje určitý stupeň lability.

Nesmíme však zapomenout, že i povaha štěněte se může v důsledku negativních zážitků a chybné výchovy změnit. Při výchově a následném výcviku bychom se proto měli vyvarovat všech agresivních projevů.

KONTROLA FYZICKÉ KONDICE ŠTĚNĚTE:

 1. Přirozeně se pohybuje, hraje si, běhá a skáče bez známek námahy nebo bolesti.
 2. Netrpí nechutenstvím a má prořezané všechny zuby, nezdeformovaný skus, tlama je růžová a dásně nezanícené.
 3. Srst je hladká, nezplstnatělá a bez parazitů.
 4. Uši jsou čisté a suché, bez zápachu, oči jasné bez zarudnutí a nos vlhký
 5. Bříško lehce klenuté, na omak měkké, tělo pevné a kompaktní.
 6. Znečištěné okolí konečníku, případně tlapek signalizuje zažívací potíže.
 7. Kýla se projevuje jako vystouplá bulka různé velikosti v oblasti pupíku, která jde zamáčknout do břišní stěny. Malá kýla většinou sama zaroste, větší je potřeba odstranit chirurgicky
 8. Fontanela je uzavřená - malý otvor způsobený nedostatečným srůstem lebečních švů nejčastěji na temeni (na čele nebo v týle) je předzvěstí závažných zdravotních problémů.
 9. Rozpoznatelné znaky typické pro obě pohlaví. U fenek jsou to prsní žlázy (4-5 na každé straně), pejsci by měli mít sestouplá obě varlata.

Od chovatele bychom se měli také dozvědět čím a kdy štěňata krmí. Odpovědný chovatel většinou zdarma přidá pro začátek několik krmných dávek (granule), případně sdělí poměr jednotlivých složek vařené stravy. Další důležitou informací je, kdy máme nechat štěně přeočkovat a odčervit.  Pokud máme při výběru štěněte jakékoli pochybnosti, případně je na nás vyvíjen „obchodní“ nátlak, je lepší si vše ještě jednou a v klidu promyslet. Štěně bychom si také neměli pořizovat z lítosti nad tím, v jakých podmínkách je chováno.

diskuze 10
< zpět na "Štěňata"
Komentáře
 • m7mdfadel 18. 3. 2015 شركة غسيل خزانات بالمدينة المنورة شركة غسيل موكيت بالمدينة المنورة شركة تنظيف اثاث بالرياض مؤسسة نظافة بالرياض شركات رش المبيدات الحشرية بالرياض شركة تنظيف سيراميك بجدة شركة مكافحة الفئران بجدة شركة عزل خزانات بمكة مؤسسة تنظيف بمكة شركات رش المبيدات الحشرية بجدة شركة تنظيف بيارات بجدة
 • Petula 8. 2. 2015 Ahoj. Je mi 14 let.... Chtěla bych chodského psa, ale do bytu. Myslíte že je to dobrý nápad??
 • Áďa 11. 1. 2015 Já porad nevím jaké plemeno ale mamka říká že největší jack Ressl teriér větší prý ne a mě se líbí jack Ressl teriér je pro mne vhodný . Máme dům se zahradou a já po pejskovi moc Toužim je mi 12 let Potřebuji znát odpověď protože budeme kupovat stěně jo a abych nezapoměla kdyby to byl jack Ressl teriér tak fenku nebo psa? Doufám ze mi napisete rasu a pohlaví. :-) :-) :-D
 • Lenka 29. 10. 2014 já nevím ale přemýšlela jsem na kavalír king charles španěl ... co na to říkate myslíte že je to dobra rasa psa
 • Daniel 24. 7. 2014 Já si myslím..že nezáleží na vzhledu...ani na povaze jestli je nudný a tak.... je to zvíře to si všichni vyberem ty nejhezčí a ti oškliví budou v utlucích trpět? ne! berte aji ty ošklivé :) někdo si řekne toje ale oškliví pes..ale ten pes bude rád že jste ho z utulku vytáhli :) je mi 14 a to je muj názor
 • Jarka 12. 4. 2013 Dotaz na Lucii i ostatní: Jak by to udělala příště při výběru pejska a hlavně při seznamování se s budoucími majiteli štěňátek? Čekám na rady, právě se chystám koupit štěňátko.
 • Terka 14. 1. 2013 Já jsem si psa nevybírala já ho prostě dostala.Mám plavou Hovawartku ale vždycky jsem chtěla border kolii kvůli agilitam ale Hovawartka zvládá agility skvěle nejen border kolie jsou dobrý.Ale do budoucna bych chtěla buďto JRT jorksira a nebo tu borderku;)
 • veronika 21. 10. 2012 já bych chtěla psa ale rodiče mi ho nechtějí dovolit.ale kdybych si měla vybrat tak si vyberu...................................................................................................................................................................................................................................bišonka.
 • Lucie 30. 8. 2012 Ano...já jsem se rozhdovala dlouho...a nakonec jsem si vybrala border kolii, i když jsme vždycky chtěla zlatého retrívra!! Nevím proč ani co mě k tomu vedlo..ale je to úžasné plemeno...jen samotný výběr už bude příště jiný...až se budu seznamovat s budoucími majiteli našich štěňátek, chci vše udělat jinak...
 • Gabča 12. 6. 2012 To je strašně důležitý téma toto, lidi si někdy neuvědomujou tu zodpovědnost výběru.
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme knihu!

V současné době asi není v České republice trenér, který by k pozitivním metodám výcviku měl tolik co říct jako RNDr. František Šusta.Vyhrajte jeho první knihu v naší soutěži!

Soutěžte na http://www.dogsmagazin.cz/dogs/souteze/vyhrajte-novinku-nakladatelstvi-plot-/

 

 

——— ——— ——— ———
Péče o štěně
{ legend-newsBox }