Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Psa s PP nebo bez

Lucie Kolouchová2. 9. 2013
Rozhodnete –li se pro pořízení psa, máte v zásadě tyto možnosti volby: pořídit psa čistokrevného s PP, psa bez PP po rodičích s PP nebo po takzvaně čistokrevných rodičích bez PP, a nebo křížence, který vznikl po náhodném nebo úmyslném spojení psa a feny rozdílného plemene.

 

PRO PSA S PP MLUVÍ NÁSLEDUJÍCÍ FAKTA:

 1. ze štěněte vám vyroste to plemeno, které jste chtěli
 2. rodiče vašeho štěněte museli projít nějakým výběrem, ideálně mají zdravotní testy
 3. znáte předky vašeho štěněte po několik generací, můžete si je dohledat
 4. se psem se můžete účastnit výstav, zkoušek apod., ale nikdo vás do ničeho nebude nutit
 5. cena není výrazně vyšší než za štěně bez PP

 

POZOR NA NÁSLEDUJÍCÍ VÝMLUVY MNOŽITELŮ BEZ PP

 1. Rodiče mají papíry, my ale nechtěli běhat po výstavách: u drtivé většiny plemen stačí výstava jedna až dvě, tj. jde o jeden víkend věnovaný psům
 2. On je sedmý z vrhu, nedostal papíry: nic jako nadpočetné štěně neexistuje, každé má nárok na PP
 3. Má nestandardní barvu, proto nedostal papíry: opět, na PP má nárok každé štěně, bez ohledu na to, zda má vadu nebo ne

Často se za těmito výmluvami skrývá jak lenost, tak i závažnější problémy – ono ti papíroví rodiče možná byli každý jiného plemene. Nebo jsou na tom zdravotně či povahově tak, že by ani jednoduchým výběrem do chovu neprošli...Jak na tom pak mohou být jejich štěňata? Přemýšlejte, než si koupíte štěně.

Samozřejmě i mezi chovateli psů s PP se najdou tací, kteří chovají jen pro výdělek, různě podvádějí a prodají vám nemocné štěně. Rozdíl ale je v tom, že máte možnost s tím něco dělat – upozornit chovatelský klub nebo nejvyšší českou kynologickou organizaci ČMKU, máte v ruce kupní smlouvu a můžete se bránit. A navíc, nepoctivých chovatelů je méně, než nepoctivých nebo nevědomých množitelů bez PP – kvalitní a zdravé odchovy jsou totiž jejich vizitkou.

 

diskuze 10
< zpět na "Plemena"
Komentáře
 • Hanka 8. 9. 2014 Tak. Prolezla jsem kdejakou diskuzi na téma PP a bPP. A poprvé se k tomu také vyjádřím. Takto to vidím já: Pro zastánce bPP jsou PP psi = výstavy. Pro zastánce PP jsou bPP psi = nemocní z množíren. Ani jedno samozřejmě neni pravda, ale obě skupiny lidí si tvrdošíjně stojí za svém. Je jedno, jakého psa doma člověk má, když je o něj hezky postaráno. Teď ale záleží na člověku, jestli pro něj pes bude radost nebo starost. Já jsem si vybrala psa s PP ze dvou důvodů. Za 1) Jak už tady bylo xkrát omýláno... pes s PP má větší naději na standardní vzhled, povahu a zdraví. Nikdy není jistota, ale já chtěla riskovat co nejméně. Za 2) Chci jednou sama odchovat zdravá štěňata, proto pro to opět zodpovědně udělám maximum. Na závěr bych chtěla ve vší slušnosti a s uchem nastraženým položit dotaz zastáncům psů bez PP. Proč si pořídit, resp. jaké výhody mají psi bez PP. To mi na internetu chybí. Srovnání, proč je lepší míti psa bez PP.
 • Imtheman 22. 3. 2014 Na internetu jsem našel spoustu podobných článků od chovatelů s "PP", jak jen to je jediné správné a bez PP nebrat. Dle mého si jen chrání svůj business a jsou taky jen množitelé. Znám spoustu lidí, co mají čistokrevné psy, ale nemají sebemenší zájem s ním lézt to klubů, lozit po výstavách a pod. Nárok na PP mají jen chovní jedinci a celá administarativa kolem je dost velká, takže to není jak se snaží chovatelé podat " jednoduché" a pod. Mám krásného Cane Corso po rodičích s PP z linie Della Porta Dipinta a nemá PP, protože nebyla fena uchovněná a měla první štěnata až teď v 8 letech. Takže ne všechno bez "PP" je zákonitě špatné a s "PP" dobré, jak svědčí dost případů v mém okolí, kdy jim pejsek s "PP" po 3 letech pošel na různé nemoci a vady.
 • Eva 13. 9. 2013 Dle mého názoru je naprosto jedno jestli je pejsek s PP nebo bez. Když chci mazlíčka pro radost. Miluji mojí fenku bígla moc a moc. A kvůli tomu, že mi její předchozí majitelka nedodala papíry ji předci neutratím. Mohla bych po jejím původu pátrat, ale co bych z toho měla! Láska je silnější než nějaký rodokmen. Také jsem mluvila s "chovatelkou", která mi vyprávěla jak se dá velmi snadno pes s PP zaměnit za nepapírového. Jak je to celkem běžná praxe, jen stačí mít známé. Tak si buďte něčím jistí.
 • autorka článku 23. 6. 2013 Ad merle čivava - i takováto čivava MUSÍ dostat PP, jen v něm bude mít razítko NESTANDARD, protože tato barva, stejně jako třeba bílá u boxera, není povolená. Pokud štěně nedostalo PP, pak patrně proto, že rodiče s PP nejsou a vše je opět výmluva nebo proto, že ho chovatel zatajil, aby se nevědělo, že má vchovu nestandardni stene. A cena s PP je vyšší i proto, že něco stojí výstavy, něco stojí zdravotní vyšetření, něco stojí třeba cesta za krytím a krytí. Prostě náklady jsou vyšší než když to mrskáte doma na dvorku...
 • Jitka 6. 3. 2013 Reaguji na to ,že papíry dostane každé štěne,což není pravda.Soused má čivavy s pp a narodila se mu merle a ta je nedostala.Jen tak pro upřesnění.A navíc papíroví psi jsou dražší než bez PP.Já mam čivavu a ta dostává Roal canin,chodí k veterináři tak proč jiní chovatelé se chovají jako já a prodavájí s PP dráž.A neviděla jsem tetovanu čivavu,a čipvanou s PP taky klikrát nenabízekí.Tak proč ksou drahý.Nezáleží na PP ale na genech
 • Riki 12. 9. 2012 Máme doma fenu s papíry, ovšem ty jsou nám v jejím případě naprosto k ničemu, protože má psychyckou vadu, se kterou bohužel nejde nic dělat, je hodná, milá, udělá vše, ale na výstavy a různé soutěže bohužel nepoužitelná a rodiče byli špičkový výstavní i sportovní psy hodní apod :) Druý je opět čistokrevný a bez papírů a vůbec to nevadí. (ti dva jsou vylože rodinní) No a já mámv plánu odcestovat a zamilovala jsem se do "voříška" říkala sem si, chci něco čistokrevného, ale když sem to viděla, ten prcek se ke mě rozběhl a skočil mi do klína chtěl dovádět tak sem si uvědomila, že v tom vlastně není rozdíl. Jde pouze oty, kteří mají plány výstavní a soutěžní, já ji budu mít pouze k sobě jako podporu a parťáka při vyjížďkách s koňma... a i přesto vim, že rodiče byli naprosto charakterní a původně čistokrevní :) Ale jako parťáka jí časem samozřejmě pořídím čitokrevné kámošky s papíry, abychom tho neměli málo :)
 • Verča 2. 8. 2012 Výborný článek, se kterým plně souhlasím, ale bohužel osvěta týkající se "papíráků" je pořád nedostatečná. Ve svém okolí se setkávám s nepochopením u pejskařů i nepejskařů, z nichž někteří fakt, že mám psy s PP, považují za zbytečnou snobárnu. Dokonce jsem se setkala s otázkou, proč jsem si nepořídila normálního psa:-). Argumenty takových samozvaných odborníků jsou vždy stejné: žádný papír nezaručí zdraví; PP je vlastně na nic, akorát aby se lidi mohli vytahovat, že na to mají; tito přešlechtění psi jsou ještě více náchylní k nejrůznějším nemocem, než "normální" psi. První argument se nedá vyvrátit, náš starší pejsek je sice povahově bezchybný, ale není úplně zdravý, i když má PP. Určitě to ale nebude přešlechtěním, ale výběrem stanice, kde už nějaký problém byl... Přesto nebo právě proto, že vím, co to obnáší, když milovanému psímu členu rodiny něco je, bych si psa bez PP nepořídila. Jistě, nikdo vám nic nezaručí, ale je přece lepší mít větší šanci, že pejsek bude v pořádku. V době pořízení staršího pesana nebyly ještě takové možnosti jako dnes (internet ano, ale blogy, psí webovky, soc. sítě apod. nebyly tak rozšířené), vybrali jsme ho v inzerátu v mysliveckém časopise. Kdybych bývala např. předem kontaktovala ostatní majitele příbuzných našeho vybraného štěňátka, měla bych lepší představu o zdravotním stavu psů z dané stanice. V případě našeho druhého přírůstku jsem byla mnohem opatrnější a myslím, že se to vyplatilo. Co se týká finanční stránky, to je naprosto bezpředmětný argument. Pes není nábytek, výdaje nekončí tím, že si ho koupíte. Zdravý pes se penězi vyčíslit nedá, a i kdyby ano, bude nakonec mnohem levnější než pes nemocný. Pečlivý výběr štěněte s PP je to první a nejdůležitější, jak se dá předcházet zdravotním a jiným (např. povahovým) problémům.
 • Jana 6. 7. 2012 Pár slov pro ty, kteří chtějí psa jen na mazlíka nebo za hlídače na dvorek a nepotřebují papíry. Každý (skoro) kdo si pořizuje štěndo chce mít zdravého a spokojeného psa (i když jen na dvorku nebo na gauči). A o tom to je. Neznám žádného majitele bezpapírových - nebo papírových, ale neuchovněných psů, kteří se rozhodnou mít jednou štěňata a dobrovolně absolvují se svou fenou všechna povinná nebo dokonce jen doporučená vyšetření, které dané plemeno má mít pro uchovnění. A totéž by měli chtít i po otci. Jednak většinou řeknou že to nepotřebují a taky je to dost drahé. Dál nemají potřebné znalosti a klidně spárují nevhodné barvy, které spolu nesou zdravotní rizika (kdo si bude studovat genetiku, když má psa na mazla?). Jejich fena i vybraný pes jsou přece (napohled) zdraví a krásní, takže taková budou i štěnda ne? Jenže spousta nemocí se projevuje později a to už jsou štěňata u nových páníků a nesou si svoje genetické zatížení. Není nic smutnějšího než koukat na mladé zvíře, které jsme si už zamilovali, stal se členem rodiny a najednou se objeví nemoc a vy musíte svého kamaráda třeba ve třech letech nechat uspat. Spousta dědičných nemocí je dost těžká a neslučitelná s dlouhým a spokojeným životem psa. Vždyť proto se taky ta vyšetření před uchovněním dělají, aby se tyto nemoci vyloučily. A to ani nemluvím o vadách v povaze, které se na svodech a bonitacích také vyloučí. Žádná výhra mít štěně po bázlivých nebo agresivních rodičích, ne všechno ovlivníte výchovou a dá to pěkně zabrat. Osobně psy miluju, všechny bez rozdílu, ale nesnáším buď chamtivé nebo nezodpovědné a hloupé lidi, kteří množí bez ohledu na zdraví, povahu a taky celkovou situaci psů v Česku. Nabídka vysoko převyšuje poptávku a furt se množí další a další a pak jich stovky a tisíce končí v útulcích. Tam si pro své kamarády chodím já a spousta dalších, ale je to zoufale málo a spousty psů tam smutně a bez pána doživoří. A když se nic nezměmí, tak za pár let dostanou šanci na pár měsíců a pak dostanou smrtící injekci. A defakto za to nemohou jen množitelé, ale i ti co jim "stačí pes bez papírů", protože dokud budou kupovat levnější štěňata a tvořit odbyt, tak chamtivci množit nepřestanou. Když chcete jen kamaráda nebo hlídače, tak zkoukněte nabídku útulků a zjistíte, že tam kromě jasných voříšků najdete prakticky jakékoliv plemeno. A budou přibývat.
 • Hana 22. 6. 2012 Mně zaujala věta - Pokud člověk zná rodiče pejska, a oba jsou zdraví a z milující rodiny, kde to nemnoží jen pro peníze. Jaké jiné důvody pro množení psů bez PP, než finanční existují? Že si lidi chtějí užít štěňátka - no to je hezké. Za pár týdnú jsou štěnda pryč, prašule v kapse a po nás potopa. A za pár let roní slzy u pořadu "chcete mně", protože ten labrador vypadá úplně jako naše Fifi, ale nemají ponětí, že je to štěňátko té jejich Fifi, které odchovali bez PP a bez označení jentak z lásky - vůbec ne pro peníze. A nebo snad proto, že by fenka měla mít jednou za život štěňata? Opravdu , kupovat tzv. čistokrevné štěně od lidí, kteří mají o svém psu tak málo vědomostí.-.... A nebo oblibené - aby si lidi s nižšími příjmy mohli dopřát taky čistokrevného pejska. No - já mám zkušenosti takové, že i člověk s nižšími příjmy, pokud chce skutečně plemeno, je schopen na něj peníze sehnat. Je dobrý případ, jisté "chovatelky" bez PP, která má toto tvrzení na svých stránkách a přitom prodává ¨"plemeno" prakticky za stejnou cenu, jakou mají jedinci s PP. Ovšem, potenciální zákazník podobných "dobráků" automaticky předpokládá, že pes bez PP bude levnější a tak si ani nezjistí, jak je dobrodinkyní okrádán .
 • Denisa 19. 6. 2012 Hlavně je i podstatné, že pokud nechcete štěňata, tak vás žádné výstavy nezajímají, proč by vám nemohl po zahradě běhat papírový pes, i když nevyužitý pro tyto věci. Já si pořizovala prvního psa, prostě jsem odmítala psa bez PP, zároveň jsem také nechtěla jezdit na výstavy a světe div se, oni se mi zalíbily. Horší je, když si pak usmyslíte něco s psem bez PP dělat, na výstavy vás pustí jen jako doprovod, některé zkoušky jsou také podmíněné rodokmenem. A hlavně to zdraví, PP není záruka, ale je tam přeci jen mnohem větší šance, že bude štěně vypadat opravdu jako dané plemeno a bude zdravé. Ono peníze v tomhle ohledu nejsou podstatné, to, že štěně stojí a několik tisíců víc se vám vrátí. Také krmení, na hyper/supermarket krmivech to asi nepujde, i když... Prostě si myslím, že základní cena za štěně není ta konečná. Pokud nemám ani na jeho kvalitní stravu, tak si to štěně ani kupovat nebudu. A navíc, pokud je to malý pes, balík 15kg krmiva za nejméně 1000,- člověka tolik nezrujnuje a pokud jo, má si pořídit psa plyšového. Sama nejsem proti psům bez PP, jen proti lidem, kteří je množí. A "čistokrevní" vořeši, možná jen ti jsou ještě v pořádku.
Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme knihu!

V současné době asi není v České republice trenér, který by k pozitivním metodám výcviku měl tolik co říct jako RNDr. František Šusta.Vyhrajte jeho první knihu v naší soutěži!

Soutěžte na http://www.dogsmagazin.cz/dogs/souteze/vyhrajte-novinku-nakladatelstvi-plot-/

 

 

——— ——— ——— ———
Chovatelský servis
{ legend-newsBox }