Dogs magazin

Přejít na: Obsah | Postranní boxy | Hlavní menu | Patička

Frisbee – skvělá letní zábava

Zuzana Zikmundová23. 7. 2012
Frisbee – tuto naprosto jednoduchou a přitom geniální hračku, která pro svou nenáročnost pronikla na každý kontinent a snad do každé země, vymyslel Walter Fredrick Morrison.

 

V roce 1937 si během Dne Díkůvzdání se svou budoucí ženou Lucile Nay házel na dvorku plechovým víčkem od kukuřice a když se rozbilo, pokračovali s kulatým pekáčem na koláč. Neznámý kolemjdoucí mu nabídl za letící pekáč čtvrťák, a v tu chvíli Morrisona napadlo svůj koníček zpeněžit.  Po II. světové válce a zajetí v Itálii se Morrison usadil v Californii.  Využil svých znalostí pilota k výrobě disku s lepšími letovými vlastnostmi. V roce 1948 vznikl první plastový disk s názvem Flyin-Saucer. Další jeho verzí vylepšenou obrázky planet sluneční soustavy byl Pluto Platter, jehož design si nechal patentovat. Vynález však nešel dobře na odbyt, a tak v roce 1957 prodal licenci na jeho výrobu firmě Wham-O. Hračka byla přejmenována na frisbee po pekařské firmě Frisbie Pie Company, jejíž tácky byly populární hračkou mezi studenty na univerzitách v Nové Anglii. Od té doby se frisbee rozšířilo do celého světa, kde se prodalo na 200 milionů kusů.

Frisbee inspirovalo vznik oficiálních sportů: ultimate frisbee, discgolf či freestyle frisbee. Nejznámější z nich je ultimate frisbee, kdy se hráči jednoho sedmičlenného týmu snaží pomocí přihrávek dopravit disk do koncové zóny, zatímco soupeři se pokoušejí jejich snahu zmařit. Hrou s diskem se ale nebaví jen lidé, ale sportují i psi a to v disciplíně zvané dogfrisbee.

Impuls k této „psí“ variantě sportu dal Alex Stein, hráč ultimate na jedné z losangeleských univerzit. Zjistil, že jeho pes Ashley - plemeno whippet - má výjimečný talent na chytání disků a chtěl ho nejen předvést ostatním, ale také ho plánoval využít jako sponzora svých studií. O přestávce baseballového utkání LA Dodgers s ním vběhl na hrací plochu a začal nadšeným divákům poprvé v historii předvádět dogfrisbee. Po 7 minutovém předvádění byl zatčen a pes ve zmatku utekl. Pomohl mu Irv Lander, který ho dostal z vězení a vypátral psa. Alex s Ashleym se stali doslova přes noc slavní. Byli hosty mnoha televizních show, objevili se na titulních stranách časopisů a Ashley dokonce hrál hlavní roli v dokumentu, který získal nominaci na Oscara...Lander byl zaměstnaný jako promotér u výrobce disků Wham-O a společně s Alexem a Eldonem McIntirem AWE (Ashley Whippet Enterprise), využili popularity Ashley Whippeta pro rozvoj a popularizaci dogfrisbee. Společně pak vytvořili sérii turnajů s názvem Ashley Whippet Invitational (AWI). Ashley zemřel ve věku 14 let majiteli v náruči. Frisbee hrál až do svých třinácti. O jeho úmrtí informovala téměř všechna média v USA.

Reklamní foto (rok 1957)

 

Frisbee patří neodmyslitelně zejména k letním prázdninám - tak neváhejte, kupte disk, vezměte hafana a zkuste si to!

Více info najdete na: http://www.discdog.cz/

diskuze 1
< zpět na "Magazín"
Komentáře Váš komentář

———
——— ———
———

Náš tip

Psí sporty! Zajímají vás? Chcete si vybrat ten, co vám bude nejlépe vyhovovat?

Čtěte!

———

Anketa

———

Doporučujeme!

 

 

——— ——— ——— ———
Novinky
{ legend-newsBox }